День депутата: Березне - Зарічне - Пінськ

22 червня, на кордоні Зарічненського району, голова районної ради Олександр Доронін та голова райдержадміністрації Надія Федюшко хлібосольним короваєм зустрічали делегацію депутатського корпусу Березнівського району, очолювану головою райради Віталієм Лаштою. Так розпочався виїзний День депутата, який поєднав представників трьох районів – Березнівського й Зарічненського, Рівненської області та Пінського, Брестської області.

Програма спільної роботи була дуже насиченою й передбачала огляд ряду об’єктів сільськогосподарської та соціальної сфери, оскільки саме ці напрямки є спільними для всіх трьох районів. Переїзд та перетин кордону, зустріч української депутатської делегації на території Білорусі нашими пінськими сусідами піснею і щирим словом – поклали початок дружньому спілкуванню. Голова Пінської районної ради та заступник голови Пінського райвиконкому, котрі супроводжували делегації Березнівського і Зарічненського районів, розпочали знайомство з Пінщиною загальною характеристикою району. Навіть в цифрах, що називалися, проглядалося багато спільного.

Віддаленість Пінська від обласного центру (м. Брест)  сягає 175 км. На території району налічується 9 озер, протікає 20 річок, 14%  площі зайняті болотами, 32%  - покрито лісами. Кількість населення Пінського району (на 01.01.2012р.)  - 49,3 тис.; 24 сільради та 1селищна, 174 населених пункти. В сільськогосподарському секторі діє 22 с/г підприємства та 38 фермерських господарств, облікова кількість працюючих в сільському господарстві у 2011р. становила 4492 чол. Промисловість представлена 6-ма підприємствами, кількість працюючих – 1,7 чол. На території району діє 180 магазинів і павільйонів та 50 закладів громадського харчування. В 2011р у район надійшло близько 80 млн. дол.інвестицій, з них 1,4 млн. дол. – іноземний капітал. Підприємництво: 233 комерційних організації, 710 підприємців - фізичних осіб (приватний сектор дає близько 20% доходу в бюджет),  облікова кількість зайнятого населення у цій сфері – 2970 чол. Соціальна сфера представлена 80-ма закладами освіти, з них – 30 дитячих садочків, в школах навчається по району 4804 учні; культура представлена 71 клубним закладом, у районі діє 342 колективи, з них 18 мають звання «народний»; медицина: 6 дільничних лікарень, 5 амбулаторій, 52 ФАПи.

 

В аграрному секторі нашим пінським сусідам є що показати, причому, на вибір. Для нашої делегації двох районів вони зупинились на великотоварному сільгосп-підприємстві  - відкритому акціонерному товаристві «Парохонское». Пінські коллеги одразу відмітили, що подібних до такого господарства у районі набереться ще два і не більше. Але такого, як у «Парохонском», вони не бачилині в Польщі, ні в Німеччині, щось схоже для них показували в Голландії, та й то  рівнем дещо поступається. Тобто, це – колгосп майбутнього, але в теперішній реальності, на наших поліських землях  і зовсім поряд  - у сусідів, тільки по той бік кордону. Займає господарство 20 тис.га землі, утримує на даний час 17 тис. голів худоби, в найближчі роки планується її кількість довести до 25 тис. голів. За один місяць молока і м’яса тут продаютьбільше, ніж на 1 млн. доларів. Худоба на безприв’язному утриманні, виганяється на прогулянку на 2-3 години. Загалом, тваринництво базується на застосуванні найсучасніших технологій. Тваринницький комплекс на 3000 голів обслуговує 30 чол., включно з ветеринарами, прибиральниками. На одну доярку припадає обслуговувати 300 дійних корів. З введенням в експлуатацію   трьох комплексів, що будуються, дійне стадо в «Парохонском» налічуватиме 5000 корів. Один комплекс будується на 10000 голів (12-13млн. дол.). У ньому будуть настільки сучасні технології, що обслуговуватимуть такий комплекс всього 22 чоловіки, включаючи двох ветеринарів та начальника комплексу. Депутатам показали мехдвіргосподарства, а також сучасні тваринницькі комплекси та доїльний зал. Враження – ніби побували в надсучасній лабораторії. На кожній корові є чіп, звідки списуються дані, наприклад, про необхідність її осіменіння, результати цього процесу, діагностика організму щодо захворювань і т.д. Доярка туди заходить, без перебільшення, підготовленою, як в операційну. Заробітна плата у доярок, механізаторів – в межах 500-600 доларів, загалом по господарству – зарплата, в середньому, 3 тис.грн.

Враховуючи стратегію розвитку господарства, тут відчувається дефіцит робочої сили. На даний час у «Парохонском» працює  650 чоловік, з них – адміністративно- управлінського персоналу – 75 чол. Керівник господарства запрошує на роботу механізаторів( 25 чол.), а в найближчій перспективі йому потрібно буде ще до 80 працюючих.

Оглянули депутати посіви, поля господарства, міжі ншим, за власні кошти тут прокладено 20 км асфальтованих доріг, щоб швидко і зручно можна було добиратися з однієї ділянки на іншу. Ознайомилися і з соціальною сферою, в тому числі й з, відомою своїми талантами далеко за межами району, музичною школою. Підсумовуючи показане, керівник господарства, який очолює його вже 17 років, відмітив, що багато колишніх об’єктів вони просто розвалювали, деякі – реконструювали. В результаті модернізації та впровадження нових технологій, об’єми виробництва збільшилися в 5 разів. Нині в господарстві є можливість робити, є можливість заробити.

Навчальний заклад сучасності «Полесский государственный университет» по іншому не  можливо назвати. Сучасна матеріально-технічна база вражає уяву навіть тих, хто добре знається на цій справі й може порівняти із навчальними закладами Європи. Депутати оглянули гуртожиток квартирно-блокового типу, незабаром тут відкриватиметься студентське містечко з повним комплексом закладів для молоді. Університет матиме можливість забезпечити місцями в гуртожитку сто відсотків до потреби. Унікальний спортивний комплекс із сучасним оснащенням та застосуванням найпередовіших технологій є запорукою для формування здорового способу життя дітей та молоді. Тренажерні зали, басейн, льодовий каток, волейбольні, баскетбольні площадки – все найсучасніше до послуг жителів Пінська та його гостей. Нині на 50 % комплекс окуповує своє утримання.  Працює тут й унікальна лабораторія, де можна отримати, так бимовити, картку організму, з розрахунком його потенціалу та можливостей. І це – також, як платна послуга, доступна населенню. Зі спортивного комплексу відкривається чудовий, мальовничий вид на реконструйовану набережну міста.

Екскурсія по Пінську теж залишила в  учасників української делегації хороші враження щодо благоустрою та чистоти. Обмінюючись думками, українські та білоруські колеги відмічали найголовніше – можливість разом спілкуватися, обмінюватися досвідом, запозичувати краще один у одного, ділитися здобутками, планами, ідеями. Адже, крім економіки, є духовність, є культура, розвивається зелений туризм у сільській місцевості і т.д. – є чому вчитися і є що переймати один у одного, хтось сильніший в одному, хтось пішов вперед в іншому. Березнівчани щиро дякували Зарічненському голові райради та пінському керівництву за надану можливість відвідати Пінський район й запрошували делегацію до себе.

Дружні, теплі зв’язки двох сусідніх районів – Зарічненського та Пінського розширюються і поповнюються колом нових, знову ж таки, друзів – і це приємно.