До уваги засновників та керівників юридичних осіб, громадських організацій та інших громадських формувань, друкованих сасобів інформації

Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Рівненській області інформує, що 21 травня 2015 року набрав чинності Закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» (далі – Закон) яким, зокрема, внесено зміни до деяких законів:

 

1.У Законі України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» частину першу статті 3 доповнено абзацом сьомим, положення якого визначають, що друковані засоби масової інформації в Україні не можуть бути використані для пропаганди комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки.

Крім цього, стаття 11 Закону доповнена частиною четвертою, яка забороняє державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації, назва якого містить символіку комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів.

Засновники друкованих засобів масової інформації, які на момент набрання чинності Законом (станом на 21 травня 2015 року) здійснювали пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та/або використовували у назві символіку комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, зобов’язані припинити здійснення такої пропаганди та/або здійснити перереєстрацію друкованого засобу масової інформації. Засновники таких друкованих засобів масової інформації звільняються від сплати реєстраційного збору за перереєстрацію.

 

У разі недотримання вимог Закону засновниками друкованих засобів масової інформації після спливу трьох місяців з дня набрання чинності Законом (тобто 21 серпня 2015 року) їх випуск підлягає припиненню в установленому законом порядку, крім випадків, коли засновником друкованого засобу масової інформації вжито заходів щодо дотримання вимог Закону, а неможливість перереєстрації такого друкованого засобу масової інформації зумовлена об’єктивними причинами.

2.У Законі України «Про політичні партії в Україні» частина перша статті 5 доповнена пунктом 9, відповідно до якого утворення і діяльність політичних партій забороняється, якщо їх програмні цілі або дії спрямовані на пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їх символіки. Крім цього, статтю 9 даного Закону доповнено положеннями, які забороняють використання у символіці політичної партії символіки комуністичного, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів.

3. У Законі України  «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» частину сьому  статті 8 доповнено положеннями, які забороняють використання в назві юридичної особи символіки комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів. Також, внесено зміни до частини другої статті 10 зазначеного закону, відповідно до яких адміністративний збір не справляється за проведення державної реєстрації змін, що вносяться до установчих документів: благодійних організацій, юридичних осіб, пов’язаних із прийняттям Закону, а також зміни місцезнаходження юридичної особи, місця проживання фізичної особи у зв’язку із зміною назви (перейменуванням) скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів, інших об’єктів топоніміки населених пунктів.

4. У Законі України «Про громадські об’єднання» частина перша статті 4 доповнена положеннями, згідно яких забороняється утворення і діяльність громадських об’єднань, мета (цілі) або дії яких спрямовані на пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки. Також, частину другу статті 18 доповнено новим пунктом, відповідно до якого громадське об’єднання, яке не має зареєстрованої символіки, може використовувати для позначення громадського об’єднання при виготовленні своїх інформаційно-презентаційних матеріалів зображення, що не повинні відтворювати, зокрема, символіку комуністичного, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів.

Звертаємо увагу, що Кримінальний кодекс України доповнено статтею 4361 «Виготовлення, поширення комуністичної, нацистської символіки та пропаганда комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів», згідно якої виготовлення, поширення, а також публічне використання символіки комуністичного, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, у тому числі у вигляді сувенірної продукції, публічне виконання гімнів СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних та автономних радянських республік або їх фрагментів на всій території України, крім випадків, передбачених частинами другою і третьою статті 4 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки», карається обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк, з конфіскацією майна або без такої.

Ті самі дії, вчинені особою, яка є представником влади, або вчинені повторно, або організованою групою, або з використанням засобів масової інформації, караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з конфіскацією майна або без такої.

Прес-служба Головного територіального управління юстиції у Рівненській області